پنج شنبه 29 شهریور 1397 | به روز شده: 4 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
سه شنبه 18 مهر 1396 - 09:25:16 | کد مطلب: 384631 چاپ

رونمایی از نخستین فیلم توقیفی در اکران پاییزی

سینما و تلویزیون > سینمای‌ ایران - همشهری آنلاین:
«خانه دختر» به کارگردانی شهرام شاه‌حسینی نخستین فیلم از فیلم‌های پنجگانه رفع‌توقیف‌شده است که از سومین چهارشنبه مهرماه روی پرده سینماها می‌رود.

به گزارش همشهري آنلاين، «خانه دختر» سه سال پيش در بخش مسابقه سوداي سيمرغ سي و سومين جشنواره فيلم فجر رونمايي شد و از همان زمان‌ها زمزمه توقيف غيررسمي آن به گوش مي‌رسيد. با وجود اميدواري برخي كارشناسان به فروش خوب فيلم در گيشه، «خانه دختر» رنگ پرده را نديد و گلايه‌هاي شاه‌حسيني هم در اين سه سال ره به جايي نبرد. تا اينكه سرانجام كميته پيگيري سرنوشت فيلم‌هاي توقيفي و بلاتكليف در كنار «خانه پدری»، «عصبانی نیستم»، «آشغال‌های دوست‌داشتنی» و «پارادایس» راي به رفع توقيف آن با فيلمبرداري دوباره برخي صحنه‌ها داد. هر چند كارگردان مدعي است «خانه دختر» با تدوين دوباره براي نمايش آماده شده و از صبح چهارشنبه در گروه آزاد به نمايش درمي‌آيد.

«حقه‌باز دم‌دراز» و «خفگی» ديگر فيلم‌هاي تازه اكران در نخستين ماه فصل پاييز هستند. «حقه‌باز دم‌دراز» به کارگردانی علیرضا محمودزاده كه از چهارشنبه جايگزين «تابستان داغ» ابراهیم ایرج‌زاد مي‌شود، با نام ابتدايي «جوراب‌شو و پينوكيو» مقابل دوربين رفت. نخستين تجربه كارگرداني محمودزاده فيلمي موزيكال و عروسكي است كه سحر ولدبیگی، احمدرضا اسعدی، مریم شاه‌ولی، محمد مایلی، مجید مختارپور و ترنم کرمانیان در آن بازي كرده‌اند.

«خفه‌گی» فریدون جیرانی هم كه نماينده سينماي ايران در بخش مسابقه جشنواره شب‌هاي تيره تالين است، از چهارشنبه در حالي جاي «نگار» را در گروه زندگي مي‌گيرد كه فيلم رامبد جوان همچنان به نمايش عمومي خود ادامه مي‌دهد. «خفه‌گی» فيلمي سياه و سفيد با بازي الناز شاكردوست، نويد محمدزاده، پرويز پورحسيني، پرديس احمديه، پولاد كيميايي و ماهايا پطروسيان است كه مضموني اجتماعي دارد و سال گذشته در جشنواره فيلم فجر چندان مورد توجه قرار نگرفت.