سه شنبه 24 مهر 1397 | به روز شده: 24 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
سه شنبه 11 مهر 1396 - 22:05:38 | کد مطلب: 384020 چاپ

۵ مکمل طبیعی برای کاهش درد کمر

زندگی > سلامت - همشهری آنلاین:
برخی مکمل‌ها همراه با یک رژیم سالم، ورزش منظم، مدیریت استرس و ... از بهترین گزینه‌ها برای رفع کمردرد هستند. به طوری که با مصرف آن‌ها شاید نیازی به مصرف قرص‌های مسکن نداشته باشید.

فراموش نکنید که برای مصرف هر نوع مکمل، از پزشکتان مشورت بگیرید، بخصوص اگر در حال مصرف داروهای دیگری هم هستید چون ممکن است دچار عوارض ناشی از تداخل دارویی شوید. در اینجا ۵ مکمل طبیعی برای کاهش مؤثر درد کمر معرفی شده است:

  • ویتامین دی: اگر شما مبتلا به درد کمر هستید، کمبود ویتامین دی می‌تواند این درد را تشدید کند. مطالعات نشان می‌دهد که کمبود ویتامین دی در مبتلایان به تنگی کانال نخاع نیز شایع است. مصرف روزانه ۱۵ میکروگرم ویتامین دی برای اکثر مردم ضروری است. می‌توان با قرارگیری روزانه ۲۰ دقیقه در معرض نور خورشید، و مصرف مواد غذایی غنی شده با این ویتامین، کمبود آن را جبران کرد.

 

  • امگا ۳ و اسیدهای چرب: مصرف این نوع چربی‌ها باعث کاهش میزان التهاب در بدن می‌شود. التهاب یکی از اصلی‌ترین دلایل ابتلا به کمردرد است. مکمل‌های امگا ۳ به صورت کپسول در دسترس هستند و البته برای دریافت دوز مناسب آن‌ها باید با پزشکتان مشورت کنید چون مصرف دوزهای بالاتر این مکمل‌ها می‌تواند خطر خونریزی را افزایش دهد و یا با داروهای رقیق کننده خون تداخل داشته باشد. مصرف ماهی‌های چرب مانند ماهی آزاد، ساردین، ماهی تن و همچنین مصرف سبزیجات تیره رنگ نیز امگا ۳ بدن را تأمین می‌کند.
  • زردچوبه: خواص ضدالتهابی زردچوبه، این ادویه پرطرفدار، ثابت شده است؛ آن‌ هم برای کاهش دردهای مفصلی و کمردرد. زردچوبه برای بیشتر افراد بالغ بی‌خطر است؛ زردچوبه به عنوان یک مکمل غذایی برای افرادی که بیماری کیسه صفرا دارند، توصیه نمی‌شود؛ زیرا باعث تشدید این بیماری‌ها می‌گردد.
  • گلوکوزامین و کندراتین: این دو ترکیب به صورت طبیعی در بدن وجود دارند؛ اسید گلوکونیک به صورت مایع و در مفاصل و کندراتین در غضروف دور مفاصل وجود دارد. اگرچه تحقیقاتی در زمینه تأثیر مکمل‌های اسید گلوکونیک و کندراتین بر روی افرادی که کمردرد دارند، وجود ندارد؛ اما تحقیقاتی وجود دارد که نشان می‌دهد این مکمل‌ها بر روی درد مزمن زانو تأثیر دارند. بیشتر افراد از این مکمل‌ها برای دردهای مزمنی همچون درد بخش پایین کمر استفاده می‌کنند. پزشک شما فاکتورهای شخصی شما از جمله سن و سلامت عمومی را بررسی کرده و دوز مناسب از این مکمل را برایتان تجویز می‌کند.
  • کپسایسین: کپسایسین یک مکمل غذایی نیست بلکه به صورت کرم است و روزانه ۳ تا ۴ بار روی پوست مالیده می‌شود. این کرم از طریق حساسیت زدایی کانال‌هایی که سیگنال درد را به گیرنده‌های مغزی می‌فرستند، کار می‌کند. طبق بررسی‌ها کپسایسین از دردهای اسکلتی عضلانی می‌کاهد و تأثیر آن به مدت ۴ تا ۸ هفته باقی می‌ماند.

منبع: آوای سلامت