پنج شنبه 29 شهریور 1397 | به روز شده: 1 ساعت و 29 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
چهارشنبه 29 شهریور 1396 - 09:39:43 | کد مطلب: 382832 چاپ

وقوع زلزله ۷.۱ ریشتری در مکزیک

اجتماع > اجتماعی - همشهری آنلاین:
وقوع زلزله‌ای قدرتمند با شدت ۷.۱ ریشتر در مرکز مکزیک جان دست‌کم ۱۴۰ نفر را گرفت.

براساس گزارش BBC، اين زلزله قدرتمند ده‌ها ساختمان از جمله مدرسه‌اي مملو از دانش‌آموز را در مركز مكزيك، مكزيكو‌سيتي ويران كرد و كشته‌هاي فراواني از خود به جا گذاشت. اين لرزه شديد در مورلوس و پوئبلا نيز خسارت‌هاي شديدي از خود به جا گذاشت.

زلزله درست  همزمان با سي و دومين سالگرد زمين‌لرزه بزرگي كه طي آن هزاران نفر جان خود را از دست دادند رخ داد. مكزيك يكي از زلزله‌خيزترين كشورهاي جهان است و در اوايل ماه جاري نيز زمين‌لرزه‌اي 801 ريشتري در جنوب اين كشور جان 90 نفر را گرفت.

كانون زلزله اخير در نزديكي آتنچينگو در استان پوئبلا در فاصله 120 كيلومتري از مكزيكو‌سيتي و در عمق 51 كيلومتري از سطح زمين بوده‌است. گزارش‌هاي تكميلي يك آژانس محافظتي مدني حاكي از آن هستند كه دست‌كم 149 نفر در اثر اين زلزله جان خود را از دست داده‌اند كه از ميان اين آمار 55 نفر در مورلوس، 32 نفر در پوبلا و 49 نفر در مكزيكو سيتي جانشان را از دست داده‌اند.

پس از وقوع اين زمين‌لرزه، درحدود دو ميليون نفر در پايتخت مكزيك دسترسي به برق و تلفن را از دست دادند و مقامات به شهروندان هشدار دادند به دليل نشت گاز در خيابان‌ها سيگار نكشند.

میگل انگل مانسرا شهردار مکزیکو سیتی در مصاحبه با يك شبکه تلویزیونی محلی، تلویزا، اعلام كرد سازمان های امدادرسانی با ساختمان‌های ریخته یا به شدت آسیب دیده در 44 نقطه روبرو هستند.