جمعه 30 شهریور 1397 | به روز شده: 23 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
سه شنبه 28 شهریور 1396 - 18:08:39 | کد مطلب: 382777 چاپ

وعده نوبخت برای تحقق ۱۰۰ درصد بودجه آموزش‌ عالی در سال ۹۶

اجتماع > آموزش - همشهری آنلاین:
رئیس سازمان برنامه و بودجه اعلام کرد دولت تمام تلاش خود را می‌کند تا بودجه آموزش عالی به شکل ۱۰۰ درصد در سال ۹۶ تحقق پیدا کند.

به گزارش تسنیم، محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه در اجلاس سراسری روسای دانشگاه‌ها که در پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی برگزار شد، طی سخنانی اظهار داشت: پس از احیای سازمان برنامه و بودجه در دولت یازدهم مهمترین مأموریت این سازمان در زمینه توسعه کشور تعیین شد و این از مأموریت‌های راهبردی آن به شمار می‌رود. جنس نگاه این مجموعه در دولت یازدهم و دوازدهم با دولت نهم و دهم کاملا متفاوت است.

وی با اشاره به اینکه نگاه دولت و رئیس‌جمهور در مقوله توسعه در کتاب امنیت ملی و نظام اقتصادی جمهوری اسلامی ایران آمده است، گفت: در این کتاب نظریه‌های دیدگاه دولت به خوبی تشریح شده است. بر این اساس علم و فناوری یکی از ابعاد مهم توسعه به شمار می‌رود و اگر بنده به عنوان خدمتگذار در سازمان برنامه و بودجه حضور دارم نگاه‌مان حرکت به مسیر توسعه است که بخشی از این حرکت از سوی دانشگاه‌ها انجام می‌شود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه، دانشگاه کارآفرین را مهمترین ابزار توسعه کشور دانست و گفت: دانشگاه کارآفرین کشور را در مسیر توسعه قرار می‌دهد و باید این دانشگاه را منطبق با نیازهای اقتصادی و اجتماعی کشور ایجاد کرد.

نوبخت در بخش دیگری از سخنان خود گفت: طی روزهای گذشته حدود سه هزار و 800 میلیارد تومان بودجه به بدنه دولت برای پرداخت هزینه یارانه‌ها تزریق شد تا پایان ماه نیز 20 هزار میلیارد تومان پرداخت کنیم.

وی با اشاره به بودجه دانشگاه‌ها برای سال 1396 گفت: 7 هزار و 300 میلیارد تومان بودجه دانشگاه‌ها برای سال 96 است که ما آن را هزینه نمی‌دانیم بلکه سرمایه‌گذاری در امر آموزش و آموزش عالی کشور می‌دانیم و به دنبال این هستیم بیشترین هزینه‌ها را در مسئله آموزش انجام دهیم زیرا آن را سرمایه‌گذاری می‌دانیم. هر چند برخی می‌گویند چرا هزینه‌های جاری دولت بالا رفته است، اما ما این مسئله را هزینه جاری نمی‌دانیم و دیدگاه سرمایه‌ای به این حوزه داریم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه ادامه داد: قول می‌دهیم با کمک دوستان و با همراهی دولت کل 100 درصد بودجه آموزش عالی در سال 96 تخصیص پيدا كند و اولویت ما نیز همین مسئله است.

نوبخت از روسای دانشگاه‌ها نیز درخواست کرد ضمن توجه به مطالبات دولت به دنبال حل مشکلات اساسی کشور باشند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: ما نهایت تعامل را با آموزش‌عالی خواهیم داشت و امیدواریم همکاران ما در آموزش‌عالی با درک مشکلات و شرایط دولت با دولت دوازدهم بیش از پیش همراهی داشته باشند.