یکشنبه 3 تیر 1397 | به روز شده: 1 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
سه شنبه 21 شهریور 1396 - 16:39:18 | کد مطلب: 381883 چاپ

بازداشت شماری از روحانیون سرشناس در عربستان برای ساکت کردن مخالفان

جهان > خلیج‌ فارس - همشهری آنلاین:
دولت عربستان شماری از روحانیون برجسته این کشور را با توجه پیش بینی های گسترده مبنی بر تصمیم ملک سلمان به کناره گیری از قدرت به نفع پسرش محمد سلمان ولیعهد کنونی، در اقدامی که به نظر می رسد برای ساکت کردن مخالفان است، بازداشت کرد.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا، منابع سعودی به خبرگزاری رویترز گفتند که مقام های امنیتی اوایل هفته جاری سلمان العوده، عوض القرنی و علی العمری را بازداشت کردند.

این سه روحانی به نهاد مذهبی که دولت ریاض از آن حمایت می کند وابستگی ندارند اما دارای پیروان و هواداران زیادی در شبکه اینترنت هستند.

این روحانیون در گذشته از دولت انتقاد می کردند اما در روزهای اخیر سکوت اختیار کرده و یا از سیاست های سعودی از جمله اختلاف این کشور با قطر در باره کمک به گروه اخوان المسلمین به طور علنی حمایت نکرده اند.

العوده از سال 1994 تا 1999 به دلیل دعوت به اصلاحات سیاسی و رهبری جنبش بیداری نشات گرفته از روش اخوان المسلمین در زندان بود و بعدا در جریان قیام های بهار عربی در سال 2011 به دمکراسی و تسامح دعوت کرد.

مقام های سعودی گزارش های اخیر در باره احتمال کناره گیری ملک سلمان از قدرت به نفع پسرش محمد را که عملا سیاست های اقتصادی، دیپلماتیک و داخلی این کشور را در کنترل خود دارد، تکذیب کرده اند.

خاندان آل سعود گروه های اسلامی را بزرگترین تهدید برای حکومت خود در کشوری می داند که سبک شمردن احساسات مذهبی امکان پذیر نیست و حدود 10 سال پیش بود که حمله القاعده صدها نفر را به کشتن داد.

در دهه 90 نیز جنبش بیداری خواهان انجام اصلاحات سیاسی شد که می توانست حکومت خاندان حاکم در سعودی را تضعیف کند.

جان مارک ریکلی، رئیس دفتر تحلیل مخاطرات جهانی مرکز سیاست و امنیت گفت که به احتمال زیاد محمد سلمان پادشاه بعدی است اما هر رای مخالفی می تواند بی ثباتی نظام این کشور تلقی شود.