دوشنبه 2 مهر 1397 | به روز شده: 3 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
شنبه 4 شهریور 1396 - 15:19:04 | کد مطلب: 380268 چاپ

سطل آشغال هوشمند زباله‌های قابل بازیافت را تشخیص می‌دهد

دانش > فناوری‌ - همشهری آنلاین:
روند هوشمندسازی محصولاتی که در محیط زندگی خود از آنها استفاده می‌کنیم به سطل آشغال‌ها رسیده است و یک سطل زباله هوشمند می‌تواند قابل بازیافت بودن یا نبودن زباله‌ها را تشخیص دهد.

به گزارش مهر، سیستم یاد شده که توسط موسسه کمبریج کالساتنت ابداع شده از فناوری شناسایی بصری و قابلیت خودآموزی برخوردار است و می‌تواند زباله‌های قابل بازیافت را برای استفاده مجدد از دیگر زباله‌ها متمایز سازد.

بسیاری از مردم جهان در تشخیص زباله‌های دورریختنی از زباله‌های قابل بازیافت مشکل دارند و نمی‌توانند به درستی این زباله‌ها را از هم جدا کرده و آنها را در سطل‌های جداگانه بریزند.

شرکت سازنده قصد دارد یک برنامه تلفن همراه را هم برای این سطل آشغال هوشمند طراحی کند و به افرادی که آشغال‌های بازیافتی زیادی را از این طریق دور می‌اندازند جایزه دهد و در صورت تمایل آن‌ها، جوایزشان را به موسسه‌های خیریه اهدا کند.

این سطل آشغال بعد از اسکن کردن زباله دریافتی و شناسایی ماهیت آن به کاربر خواهد گفت که باید آن را در کدام بخش از سطل آشغال قرار دهد.

این سطل آشغال می‌تواند اقلام و مواد تشکیل‌دهنده جدید برخی انواع آشغال‌ها را شناسایی کند و با استفاده از هوش مصنوعی به مرور زمان دانش خود را بیش‌تر کند. زمان عرضه و قیمت این سطل آشغال اعلام نشده است.