دوشنبه 2 مهر 1397 | به روز شده: 19 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
یکشنبه 8 مرداد 1396 - 20:55:52 | کد مطلب: 377875 چاپ

ملاقات با نمایندگان ملت از خانه

ایران > قوای سه‌گانه - محسن تولایی:
بیشتر از ۵۰ روز پس از عملیات تروریستی در مجلس، همچنان مردم در ملاقات با نمایندگان مشکل دارند؛ از مجلس هم اخبار متعددی درباره بازنگری نحوه ارتباط نمایندگان با موکلان‌شان به گوش می‌رسد و از تجمع‌های صنفی جلوی مجلس نیز دیگر خبری نیست.

رويكرد نمايندگان و بخش اداري خانه ملت بر جايگزيني مراجعات حضوري با ارتباطات الكترونيكي و اينترنتي مردم و وكلايشان است.

راه‌اندازي سامانه‌هاي اينترنتي و بهره‌گيري از ابزارهاي ارتباطي جديد و سريع ميان مردم و نمايندگان مي‌تواند نتيجه خوشايندي بعد از حوادث تروريستي 17خردادماه مجلس باشد، با اين حال نگراني عمده از قطع ارتباط مردم با نمايندگان‌شان تا راه‌اندازي اين مسير ارتباطي الكترونيكي است.

حسين قاضي‌زاده‌هاشمي، عضو هيأت رئيسه مجلس در گفت‌وگو با خبرگزاري ميزان از تلاش مجلس براي الكترونيكي كردن ورود و خروج‌ها به پارلمان خبر داده و گفته «براساس اين تصميم مردم به‌تدريج مي‌توانند از منازل خود با مجلس در ارتباط باشند و تقاضا‌هاي خود را به اين قوه ارسال كنند.»

  • مكملي براي شيوه سنتي ملاقات

در مدت زمان نزديك به 5هفته پس از حمله تروريستي به مجلس فقط يك هفته، فرصت ملاقات مردمي با نمايندگان مهيا بود، بعد از آن هم نمايندگان مجلس از ابتداي مردادماه به تعطيلات رفتند.برخي نمايندگان در گفت‌وگو با همشهري اما مي‌گويند كه ارتباط الكترونيكي مكمل شيوه سنتي ملاقات‌هاي مردمي است و دفاتر نمايندگان براي پذيرش مراجعات حضوري همچنان داير است. همشهري در پيگيري خود از قاضي‌زاده هاشمي پرسيد كه آيا چنين اعلام‌نظري به معني محدودسازي ملاقات حضوري مردم با نمايندگان‌شان خواهد بود يا خير كه او گفت: هرگز چنين نيست. بنده اعلام كردم ما به اين سمت حركت خواهيم كرد كه مردم براي مراجعه به ما از طريق زيرساخت‌هاي الكترونيك نيز بتوانند با ما ارتباط داشته باشند، نه اينكه ملاقات‌هاي مردم غيرحضوري شود.

  • يك شبكه اينترنت داخلي با مجلس

قاضي‌زاده‌هاشمي در تشريح جزئيات بيشتري از روش‌هاي جديد ارتباطي ميان مردم و وكلايشان گفت: ما مي‌توانيم يك شبكه اينترنت داخلي همانند پليس+10 يا خدمات دولت الكترونيك تعريف كنيم تا مردم از اين ابزارها نيز بتوانند بهره‌مند شوند. در راستاي دولت الكترونيك زيرساخت‌هاي الكترونيك قانونگذاري و نظارت فراهم شده است و در همين راستا تصميم داريم امور اداري مجلس و ارتباطات مردمي را نيز از اين ابزار بهره‌مند‌ سازيم.

محمدحسين فرهنگي، عضو ديگر هيأت رئيسه مجلس نيز در پاسخ به سؤال همشهري مبني بر اينكه آيا ارتباطات مردم و نمايندگان با طرح مسائلي همچون الكترونيكي شدن اين روابط كاهش خواهد يافت يا نه به همشهري گفت: قطع ارتباط مردم با نمايندگان در هيچ شرايطي منطقي نيست.

ايجاد روش‌هاي تسهيلي ديگر مغايرتي با ارتباط حضوري ندارد و بسياري از مردمي كه گرفتاري دارند و علاقه‌مند به حضور در دفاتر نمايندگان هستند از امكانات ارتباطي مناسب برخوردار نيستند. به‌عبارت ديگر دسترسي به اينترنت ندارند. ضريب نفوذ اينترنت در كشور زير 50درصد است و اگر قرار باشد ارتباطات مردم با نمايندگان‌شان تنها در بستر الكترونيك صورت گيرد بسياري از موكلان نمي‌توانند با نمايندگان ديدار كنند.

فرهنگي در عين حال تصريح كرد: تاكنون هيچ تصميمي در هيچ مرجعي درخصوص الكترونيكي شدن همه ارتباطات اتخاذ نشده است و اين كار صحيح نيز به‌نظر نمي‌رسد. وي درباره بازگشت ملاقات‌هاي مردمي نمايندگان به حالت عادي خود در سالن ملاقات‌هاي مردمي مجلس نيز گفت: ملاقات‌هاي مردمي تاحدودي برگزار مي‌شود. قرار بود محدوديت‌هايي از نظر زماني بررسي و اعمال شود. زماني كه جلسات علني وجود دارد حضور در دفتر ارتباطات بي‌معناست. قرار شد بررسي‌هاي بيشتري صورت گيرد ولي هنوز نتيجه قطعي به‌دست نيامده است.

  • وضعيت عادي است

عزت‌الله يوسفيان‌ملا، نماينده مردم آمل نيز درخصوص ملاقات‌هاي مردمي نمايندگان گفت: هم‌اكنون محدوديتي وجود ندارد. وي در پاسخ به اين سؤال كه آيا شرايط ملاقات‌هاي نمايندگان به وضعيت عادي قبل از حادثه تروريستي بازگشته يا نه گفت: ملاقات‌ها در روزهاي دوشنبه برقرار بود ولي نمايندگان الآن در مرخصي و تعطيلات تابستاني هستند.

روزهاي دوشنبه ملاقات عمومي بود و الآن نيز هست. روزهايي كه مجلس صحن علني داشت ملاقاتي وجود نداشت، مگر اينكه نماينده‌اي برنامه ديدار خصوصي با كسي داشت. الآن روزهايي كه صحن است ملاقاتي نيست. يوسفيان‌ملا تصريح كرد: استفاده از ابزارهاي الكترونيك در مراودات ميان مردم و نمايندگان امري عقلاني است و سرعت پاسخگويي و حل مشكلات را افزايش مي‌دهد.

  • هزينه دفاتر قطع نمي‌شود

نمايندگان مجلس مبالغي بابت هزينه هر دفتر جداي از فيش حقوقي دريافت مي‌كنند كه بنا به گفته باهنر، نايب‌رئيس مجلس نهم ماهانه بين 3 تا 5 ميليون تومان متغير است. عزت‌الله يوسفيان‌ملا نماينده مردم آمل با اشاره به اينكه نمايندگان از مجلس هزينه دفاتر شهرستان دريافت مي‌كنند، تأكيد كرد: هيچ نماينده‌اي نيست كه در شهرستان دفتر نداشته باشد. برخي نماينده‌ها 4 يا 5 دفتر دارند. اگر نماينده هر هفته به دفاتر نمايندگي رسيدگي كند

جلوي مراجعات صدها نفر موكلان‌شان به تهران و هزينه‌هاي زيادي كه مردم بايد بابت سفر خود به تهران بپردازند گرفته مي‌شود. هزينه پرداختي به دفاتر نمايندگان به 2ميليون تومان در‌ماه نيز نمي‌رسد. البته مبالغ اضافه‌تري بابت هزينه بليت هواپيما نيز جداگانه براي آنها محاسبه مي‌شود. حسين قاضي‌زاده‌هاشمي نماينده مردم مشهد اما درباره احتمال كاهش هزينه‌هاي پرداختي دفتر نمايندگان درصورت الكترونيكي شدن مراجعات مردمي گفت: دفاتر نمايندگان به قوت خود باقي است و نمي‌توان ارتباط مستقيم ميان مردم و نمايندگان را از بين برد. الكترونيكي شدن ارتباطات مردم با نمايندگان به‌معناي استفاده از يك ظرفيت كمكي است.