دوشنبه 28 خرداد 1397 | به روز شده: 26 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
دوشنبه 29 خرداد 1396 - 12:24:38 | کد مطلب: 373650 چاپ

دوشنبه ۲۹ خرداد | قیمت جهانی نفت کاهش یافت

اقتصاد > انرژی - همشهری آنلاین:
قیمت جهانی نفت در بازار معاملات آتی دوشنبه ۲۹ خردادماه به دلیل ادامه روند افزایش تولید نفت شیل آمریکا و برهم خوردن تلاش‌های اوپک برای برقراری توازن در بازار نفت از این طریق، با روند نزولی آغاز بکار کرد.

مهر به نقل از رویترز نوشت: کاهش تقاضای جهانی برای نفت، از جمله دلایل قرار گرفتن قیمت نفت در مسیر کاهش است.

در معاملات امروز بازارهای جهانی، قیمت نفت دریای برنت با ۱۳ سنت کاهش معادل ۳ دهم درصد تنزل به ۴۷ دلار و ۲۴ سنت در هر بشکه رسید؛ ضمن اینکه قیمت نفت وست تگزاس اینترمیدیت آمریکا هم با ۱۵ سنت کاهش قیمت در برابر ۴۴ دلار و ۵۹ سنت به ازای هر بشکه معامله شد.

این در حالی است که کشورهای عضو اوپک و برخی غیر اوپکی‌ها با تمدید توافق کاهش روزانه حدود ۱.۸ میلیون بشکه تا پایان سه ماه نخست سال ۲۰۱۸ میلادی، به دنبال تقویت قیمت طلای سیاه و کاهش ذخایر جهانی نفت هستند.

به گفته دست اندرکاران بازار، علت اصلی کاهش قیمت نفت به روند افزایشی تولید نفت شیل آمریکا و از بین رفتن تلاش‌های اوپک از این طریق باز می‌گردد.

همچنین بانک گلمن ساچ آمریکا اعلام کرده، تعداد دکل‌های فعال حفاری این کشور به بیشترین رقم در ۶ هفته اخیر رسیده است و برای بیست و دومین هفته متوالی است که به تعداد دکل‌های حفاری آمریکا افزوده می‌شود.

از بیست و هفتم ماه گذشته میلادی به بعد، تعداد ۴۳۱ دکل فعال حفاری به چرخه تولید نفت آمریکا افزوده شده است که این تعداد دکل قادر هستند ۷۷۰ هزار بشکه نفت در روز تولید کنند.

تقاضای نفت در آسیا که بزرگ‌ترین مصرف‌کننده نفت در جهان است با کاهش روبرو شده و میزان واردات نفت ژاپن و هند در ماه گذشته میلادی هر کدام به ترتیب ۱۳.۵ و ۴.۲ درصد کاهش نشان می‌دهد؛ ضمن اینکه برآورد می‌شود چین در ماه‌های آینده کاهش واردات نفت داشته باشد.