چهارشنبه 28 شهریور 1397 | به روز شده: 7 ساعت و 40 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
دوشنبه 22 خرداد 1396 - 17:21:33 | کد مطلب: 372991 چاپ

آسپرین خطر ابتلا به سرطان سینه را در زنان دیابتی کاهش می‌دهد

زندگی > سلامت - همشهری آنلاین:
محققان از مدت‌ها قبل می‌دانند که دیابت می‌تواند خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش دهد اما اکنون یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که این خطر را می‌توان با مصرف طولانی مدت آسپرین کم دوز به اندازه قابل توجهی کاهش داد.

به گزارش ایرنا به نقل از مدیکال نیوز تودی، دیابت نوع دو شایع‌ترین شکل این بیماری است و زمانی بروز می‌کند که بدن دیگر قادر به استفاده موثر از هورمون انسولین نیست که این موضوع به افزایش سطح قند خون منجر می‌شود.

تحقیقات قبلی ارتباطی را میان دیابت و افزایش خطر ابتلا به سرطان سینه نشان دادند. برای مثال مطالعه ای که در سال 2012 منتشر شد، از افزایش 20 درصدی این خطر در میان زنان مبتلا به دیابت حکایت دارد.

اکنون محققان تایوانی از جمله دکتر یی سون یانگ از دانشگاه پزشکی چانگ شان در Taichung به این نتیجه رسیده اند که مصرف یک دوز روزانه آسپرین می‌تواند خطر ابتلا به سرطان سینه را در زنان مبتلا به دیابت کاهش دهد.

محققان در این مطالعه از داده‌های پایگاه داده های تحقیقات بیمه ملی سلامت در تایوان استفاده کردند. آنها 148 هزار و 739 زن را که دیابت داشتند، شناسایی کردند.

محققان در مدت پیگیری 14 ساله وضعیت این زنان، شیوع سرطان سینه را در میان زنانی که هر روز آسپرین کم دوز (75 تا 165 میلی گرم آسپرین در روز) مصرف می‌کردند، براورد کردند.

این مطالعه نشان داد که خطر ابتلا به سرطان سینه در مدت این 14 سال در زنانی که روزانه آسپرین کم دوز مصرف می‌کردند، 18 درصد کمتر بود.

یافته‌های این مطالعه که در مجله Women's Health منتشر شد، بعد از در نظر گرفتن شماری از عوامل احتمالی مداخله گر از جمله سن افراد شرکت کننده و وجود سایر بیماری‌ها همچنان صادق بود.

در همین زمینه: