چهارشنبه 28 شهریور 1397 | به روز شده: 1 ساعت و 4 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
دوشنبه 18 اردیبهشت 1396 - 19:37:19 | کد مطلب: 369372 چاپ

مغز زنان از مردان کارآمدتر است

زندگی > سلامت - همشهری آنلاین:
نتایج یک مطالعه نشان می‌دهد که با وجود اینکه مغز مردان از زنان بزرگتر است اما مغز زنان کارآمدتر است.

به گزارش ايرنا به نقل از روزنامه دیلی میل، محققان هلندی در این مطالعه متوجه شدند ، به رغم این واقعیت که مردان در قیاس با زنان مغزهای بزرگتری دارند اما زنان در آزمون‌های حافظه عملکرد بهتری دارند.

مطالعه محققان هلندی که بر اساس اسکن‌های ام.آر.ای از حدود 900 مرد و زن بود، نشان داد که مغز مردان حدود 14 درصد از مغز زنان بزرگتر است.

این مطالعه که توسط محققان دانشگاه اراسموس هلند انجام شد، نشان داد که بهره هوشی زنان حدود 3.75 امتیاز از مردان کمتر است و زنان در آزمون‌های مرتبط با توانایی فضایی به اندازه چشمگیری بدتر هستند.

دکتر 'دیمیتری وان در لیندن' گفت: ما متوجه شدیم که مغز مردان بزرگتر از مغز زنان است و تجزیه و تحلیل‌های ما نشان می‌دهد که این موضوع علت پایین‌تر بودن متوسط بهره هوشی زنان را در طیفی از آزمون‌ها توضیح می‌دهد.

محققان در این مطالعه که در مجله Intelligence منتشر شده است، نوشتند مردان در بیشتر اندازه گیری‌های هوشی از جمله آگاهی فضایی، امتیازهای بالاتری کسب کردند. اما زنان در آزمون‌های حافظه از جمله به یادآوردن توالی 18 تصویر بهتر بودند؛ تجزیه و تحلیل‌ها نشان داد که این توانایی تفاوتی در هوش عمومی آنها ایجاد نمی‌کند.