سه شنبه 3 مهر 1397 | به روز شده: 22 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
چهارشنبه 30 فروردین 1396 - 14:50:29 | کد مطلب: 367517 چاپ
پس‌لرزه ابلاغیه آیت‌الله جنتی درباره ردصلاحیت نامزدهای اهل سنت

مطهری: موضوع ابلاغیه آیت‌الله‌جنتی مقداری مبهم است

ایران > سیاست داخلی - همشهری آنلاین:
نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به اخطار میرزایی نکو نماینده دماوند درباره اظهارنظر رئیس شورای نگهبان مبنی بر اینکه اقلیت های دینی نمی‌توانند در شوراهای شهر حضور پیدا کنند، گفت: این موضوع مقداری مبهم است ما منتظر توضیح سخنگوی شورای نگهبان در این باره هستیم.

به گزارش ایسنا، قاسم میرزایی نکو در اخطاری در پایان جلسه علنی چهارشنبه،30 فروردين مجلس گفت: روز گذشته رئیس شورای نگهبان اعلام کرد بر اساس تبصره ماده 26 قانون مصوب سال 75 اقلیت های دینی نمی توانند در شوراهای شهر حضور پیدا کنند و باید رد صلاحیت شوند.

وی افزود: این اظهار نظر درحالی است که طبق قانون نظارت بر انتخابات شوراها بر عهده مجلس است و اصلاحیه های قوانین در سالهای 75، 86 و 92 چندین بار به شورای نگهبان رفته است. برخی خلاف موازین شرعی تشخیص داده شده و در مجموع این قوانین به تایید شورای نگهبان رسیده است.

این عضو هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات شوراها در کشور ادامه داد: متاسفانه در حال حاضر نظارت استصوابی از میزان احوالات افراد به قوانین تسری پیدا کرده که این یک بدعت است. قطعا با این روند ممکن است هر روز قوانین مصوب مجلس ملغی شود، قطعا باید این موضوع مورد رسیدگی قرار گیرد.

 علی مطهری رئیس جلسه، در پاسخ به این اخطار گفت: این موضوع مقداری مبهم است ما منتظر توضیح سخنگوی شورای نگهبان در این باره هستیم. چون وقتی مصوبه ای به تصویب مجلس می رسد و شورای نگهبان نیز آن را تایید می کند نمی تواند اظهارنظر نماید. به نظرم استناد به اصل چهارم قانون اساسی در این باره به دلیل اعلام نظر شورا نافذ نیست.

وی گفت که منتظر توضیح شورای نگهبان هستیم مثل اینکه رئیس مجلس نیز اقدامی انجام داده که انشاالله مطلب روشن شود.