یکشنبه 1 مهر 1397 | به روز شده: 1 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
سه شنبه 29 فروردین 1396 - 16:33:47 | کد مطلب: 367390 چاپ
مدیر کل حفاظت از محیط زیست استان گیلان:

فروشندگان سنبل آبی بازداشت شدند

شهر > محیط زیست ایران - همشهری آنلاین:
مدیر کل حفاظت از محیط زیست استان گیلان گفت: با همکاری نیروی انتظامی و عوامل شهرداری با خرید و فروش سنبل آبی با جدیت برخورد شد و چند نفر از متخلفان بازداشت شدند.

به گزارش ایسنا، دکتر محمدپور افزود: چندین سال است بخشی از تالاب‌ها و آبگیرها در استان گیلان با سنبل آبی به عنوان یک گونه مهاجم درگیر است. این گونه گیاه مهاجم باعث خشک شدن تالاب، تهدید زیستگاه پرندگان و مهاجرت افرادی می‌شود که در نزدیکی تالاب زندگی می‌کنند.

وی که در یک برنامه رادیویی صحبت می‌کرد، گفت: طی ۱۵ ماه گذشته ۳۲۰ هکتار از تالاب انزلی، ۱۳ هکتار از تالاب عینک، ۷ هکتار از تالاب شهرستان شفت و ۱۳ هکتار از تالابی در شهرستان فومن توسط سازمان‌های مردم نهاد و علاقه‌مندان به طبیعت پاکسازی شده است.

گفتنی است سنبل آبی یک گیاه غیربومی است که از کشورهای آفریقایی وارد کشور شده و جزو ۱۰ گونه گیاه خطرناک دنیا شناخته شده است. رشد مخرب سنبل آبی باعث بحران زیست محیطی در تالاب‌های شمال کشور شده است. سنبل آبی بر خلاف دیگر گیاهان آبی به دلیل دارا بودن ریشه‌های آبزی و شناور، محدود به آب‌های کم عمق نیست. تکثیر و حرکت آزادانه آن امکان تسخیر کامل یک زیستگاه را امکان‌پذیر می‌کند.