چهارشنبه 28 شهریور 1397 | به روز شده: 6 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
چهارشنبه 18 اسفند 1395 - 12:33:53 | کد مطلب: 364406 چاپ

اولین تصویر از یکی از نادرترین وال‌های جهان

دانش > محیط زیست جهان - همشهری آنلاین:
محققان برای اولین بار موفق شده‌اند از وال‌های منقاردار حقیقی در زیر آب تصویربرداری کنند، پستاندار آبزی به شدت کمیابی که تاکنون از نزدیک مشاهده نشده‌است.

براساس گزارش ديسكاوري،‌اين وال به اندازه‌اي ناياب است كه محققاني كه زندگي خود را به مطالعه روي وال‌ها اختصاص داده‌اند نيز تاكنون موفق نشده‌اند آنها را مشاهده كنند.

وال منقار دار

وال هاي منقاردار در زمينه عمق شنا در ميان ديگر وال‌ها ركورددار جهان به شمار مي‌روند، و مي‌توانند خود را به عمق سه كيلومتري از اقيانوس رسانده و بيش از دو ساعت در اين عمق باقي بمانند.

وال‌هاي منقاردار حقيقي پيش از اين در سواحل استراليا ديده شده‌بودند. اين جانداران كه از اعضاي خانواده زيفيدا،‌شامل وال‌ها، دلفين‌ها و خوك‌هاي دريايي هستند،‌ يكي از ناشناخته ترين جانداران در كل جهان به شمار مي‌روند.

اين وال‌ها كه در دوران بلوغ خود درحدود پنج متر طول و وزني برابر 1400 كيلوگرم دارند،‌92 درصد از زندگي خود را در اعماق آب به سر مي‌برند و به شدت نسبت به تاثيرات انساني آسيب‌پذيرند. اين وال‌ها تاكنون بارها و بارها تحت تاثير مانورهاي دريايي كه در آنها از سيگنال‌هاي صوتي شديد استفاده مي‌شود،‌ به صورت گروهي در ساحل به گل نشسته‌اند.