پنج شنبه 29 شهریور 1397 | به روز شده: 31 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
شنبه 7 اسفند 1395 - 08:39:00 | کد مطلب: 363019 چاپ

نقش عوامل انسانی در فعال شدن کانون‌های گرد و غبار

شهر > محیط زیست ایران - همشهری آنلاین:
استاندار خوزستان طی سخنانی با اعلام ۱۸۰ هزار هکتار کانون فعال ریزگرد‌ها در این منطقه گفت عوامل انسانی اصلی‌ترین نقش را در فعال شدن کانون‌های گرد و غبار دارند.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما، غلامرضا شریعتی، استاندار خوزستان در جلسه شورای اداری استان خوزستان گفت: در حال حاضر 130 هزار هکتار اطراف شهر و 50 هزار هکتار نیز در منطقه هورالعظیم جزء کانونهای فعال ریزگردها است که بحران های اخیر ریزگردها ناشی از این کانونها بوده است.

وی افزود:برای حل مشکل ریزگرد‌ها و قطعی برق در کوتاه‌مدت، حدود ٦٠٠میلیارد تومان اعتبار نیاز است و این مهم نیازمند برنامه‌ریزی کلان است.

نماینده ولی فقیه در استان خوزستان نیز در این جلسه گفت: انشالله شاهد حل مشکلات ریزگردها در استان باشیم و وزیر جهاد کشاورزی مسئول ارایه گزارش در این خصوص معرفی شده‌اند و از دو هفته گذشته تاکنون با سفرهای خود به استان از همه دستگاههای دولتی و غیر دولتی کمک می گیرند.

آیت الله موسوی جزایری افزود: استان با مشکل خشکسالی مواج شده است و میزان بارندگی در استان بسیار پایین آمده است و براساس بررسی‌ها مشخص شده است کاشت نهال و اجرای طرح استفاده از مالچ‌های گیاهی از مواردی‌اند که اگر اجرا شوند در مورد مقابله با ریزگردها موثر هستند.