یکشنبه 1 مهر 1397 | به روز شده: 7 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
پنجشنبه 30 دی 1395 - 13:35:54 | کد مطلب: 359094 چاپ

جیمز باند سیگارش را ترک کرد، اما همبازی‌هایش نه

سینما و تلویزیون > سینمای‌ جهان - همشهری آنلاین:
مأمور مخفی بودن به‌اندازه کافی خطرآفرین است که لازم نباشد سیگار کشیدن را هم به آن افزود.

اما خبر خوب این است که به نظر می‌رسد جیمز باند این عادت زیان‌بار برای سلامت را حدود ۱۵ سال پیش ترک کرده است.

اما به گزارش هلث‌دی بر اساس یافته‌های یک پژوهش جدید از سال ۱۹۶۲ به بعد فقط یک فیلم جیمز باند بوده است که اصلاً افراد را در حال سیگار کشیدن نشان نداده است.

به گفته پژوهشگران گرچه جیمز باند از سال ۲۰۰۲ به بعد دیگر سیگار نکشیده است، هنوز در معرض دود سیگار محیطی ازجمله دود سیگار بازیگر نقش اول زن بوده است.

این پژوهشگران صحنه‌های سیگار کشیدن را در ۲۴ فیلم باند در فاصله سال‌های ۱۹۶۲ و ۲۰۱۵ وارسی کردند.

سیگار کشیدن جیمز باند در دهه ۱۹۶۰ در اوج خود بود، به‌طوری که مأمور ۰۰۷ در ۸۳ درصد فیلم‌های باند در طول این دهه سیگار کشیده بود. این بررسی نشان داد که آخرین باری که جیمز باند سیگار کشید، در فیلم «روزی دیگر بمیر» (۲۰۰۲) بود.

بر اساس این پژوهش که به سرپرستی نیک ویلسون از بخش بهداشت عمومی در ولینگتون نیوزیلند انجام شد، هنگامی‌که باند سیگار می‌کشید، نخستین سیگارش در فیلم را به‌طور میانگین ۲۰ دقیقه پس از شروع فیلم آتش می‌زد.

در میان ۲۴ فیلم جیمز باند، فقط فیلم «کازینو رویال» در سال ۲۰۰۶ هیچ سیگار کشیدنی را نشان نداده بود. در آخرین فیلم جیمز باند در سال ۲۰۱۵ (اسپکتر) نه جیمز باند نه هیچ‌یک از هم‌بازی‌های اصلی‌اش سیگار نکشیدند.

اما به گفته این پژوهشگران سایر شخصیت‌های این فیلم سیگار کشیدند و باعث حدود ۲۶۱ میلیون «نشان سیگار» (smoking impression) برای افراد ۱۰ تا ۲۹ ساله فقط در ایالات‌متحده شدند( یک «نشان سیگار» یعنی یک نفر یک صحنه سیگار کشیدن در یک فیلم را دیده است).

این پژوهشگران نوشتند: «با وجودی روند مطلوبی از لحاظ کاهش سیگار کشیدن در این رشته فیلم‌ها رخ داده است، تداوم وجود صحنه‌های سیگار کشیدن در آن‌ها از چشم‌انداز بهداشت عمومی مشکل‌آفرین است، به خصوص که این رشته فیلم‌ها بسیار محبوب هستند.»

یافته‌های این بررسی در ۱۶ ژانویه در ژورنال Tobacco Control منتشر شده است.

در همین زمینه: