شنبه 31 شهریور 1397 | به روز شده: 27 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
چهارشنبه 1 دی 1395 - 05:29:00 | کد مطلب: 356084 چاپ
مدیرکل حفاظت و شکار سازمان محیط زیست؛

صدور مجوز شکار پرندگان همچنان ممنوع است

شهر > محیط زیست ایران - همشهری آنلاین:
مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت صید و شکار سازمان حفاظت محیط زیست با بیان این که وضعیت آنفلوانزای حاد پرندگان بدتر شده است، گفت: صدور مجوز شکار پرندگان از سوی این سازمان همچنان و تا اطلاع ثانوی ممنوع است.

به گزارش ايرنا، علی تیموری روز دوشنبه گفت: بر اساس اعلام سازمان دامپزشکی به عنوان متولی این امر، تاکنون 6 تا 7 استان از جمله تهران، مرکزی و مازندران درگیر این ویروس هستند.

وی اظهار کرد: پرندگان مهاجر عامل شیوع ویروس آنفلوآنزای پرندگان هستند و ویروسی که ایران با آن درگیر است، از همان نوع است که در کشورهای اروپایی و روسیه وجود دارد.

وی تاکید کرد: سازمان حفاظت محیط زیست در همان روزهای نخست شیوع این ویروس در کشور به ادارات کل محیط زیست تمام استان‌ها بخشنامه کرد که صدور مجوز شکار پرندگان ممنوع است و افرادی هم که مجوز دارند، فعلا از شکار خودداری کنند.

مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت صید و شکار سازمان حفاظت محیط زیست درباره استفاده برخی رستوران‌ها از گوشت پرندگان گفت: ویروس آنفلوانزای حاد پرندگان قابل سرایت به انسان است، از این رو استفاده از گوشت این پرندگان بسیار خطرناک است و قطعا رستوران‌های دارای مجوز اقدام به چنین کاری نخواهند کرد.

وی افزود: با توجه به این که پروانه شکار را ممنوع کرده‌ایم و همچنین نیروهای یگان حفاظت محیط زیست حتی روزهای تعطیل در مناطق شکار مستقر هستند، از این رو شکار پرندگان تا حدود زیادی کاهش یافته است و اگر هم مشاهده شود با فرد متخلف برخورد قضایی می‌شود.

آنفلوآنزای پرندگان یک بیماری عفونی پرندگان است که ویروس آنفلوآنزای سویه A به وجود می‌آورد.

پرندگان وحشی معمولا ناقل سویه‌ های ویروس آنفلوآنزای با بیماری‌زایی پایین و کم خطر هستند، اما در پرندگان اهلی، این ویروس‌ها دو شکل متفاوت بیماری را ایجاد می‌کنند که یکی از آنها شایع و ملایم و دیگری نادر و بسیار کشنده است.

شکل ملایم بیماری اغلب تشخیص داده نمی‌شود، اما ویژگی سویه‌‌های دارای قابلیت بالای بیماری‌زایی، ایجاد بیماری شدید، ناگهانی و به شدت مسری است که میزان مرگ و میر ناشی از آن در طی 48 ساعت می‌تواند به 100 درصد برسد.

بسیاری از گونه‌‌های پرندگان به ویژه پرندگانی که در مناطق دارای آب و هوای مرطوب زندگی می‌کنند، ناقل ویروس‌های آنفلوآنزای هستند.

اردک، غاز، قو و مرغ دریایی مخازن طبیعی این ویروس به شمار می‌‌روند که شیوع آن چندی است در استان‌های مختلف کشور دیده می‌شود.