دوشنبه 2 مهر 1397 | به روز شده: 1 ساعت و 22 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
پنجشنبه 20 آبان 1395 - 14:58:14 | کد مطلب: 352188 چاپ
یافته جدید مطالعاتی؛

ارتباط عادات خواب در مردان و افزایش ریسک سرطان

دانش > پزشکی - همشهری آنلاین:
محققان چینی دریافته‌اند عادات خواب مردان در طول زندگی با احتمال ریسک ابتلا به سرطان در آن‌ها مرتبط است.

به گزارش خبرنگار مهر، یافته محققان دانشگاه واژانگ چین نشان می‌دهد مردانی که بیش از ۲۰ سال کار شیفتی داشته‌اند، یا بدون چرت نیمروزی در شیفت شب کار کرده‌اند یا به طور میانگین بیش از ۱۰ ساعت در طول شب خوابیده‌اند در معرض ریسک بالای سرطان قرار دارند.

در این مطالعه، محققان داده‌های بدست آمده از طریق مصاحبه با افراد چینی سالمند و میانسال را که شامل حدود ۲۷ هزار کارگر بازنشسته بود بررسی کردند.

محققان از طریق این پرسشنامه درصدد دستیابی به تاثیرات مستقل و وابسته این سه عادت خواب در بروز سرطان بودند: کار شیفت شب، چرت روزانه و خواب شبانه.

محققان با بررسی گزارشات دریافتند مردانی که بیش از ۲۰ سال کار شیفت شب داشته اند ۲۷ درصد در معرض ریسک بالای ابتلا به سرطان بودند، و مردانی که در طول روز چرت نیمروزی نداشتند دو برابر کسانی که در طول روز تا ۳۰ دقیقه چرت نیمروزی داشتند در معرض ابتلا به سرطان قرار داشتند.

آنها همچنین دریافتند مردانی که بیش از ۱۰ ساعت در شب می‌خوابیدند نیز در معرض ریسک بالای ابتلا به سرطان قرار داشتند.

با این حال محققان در این مطالعه چنین رابطه‌ای را در مورد زنان مشاهده نکردند.

محققان همچنین دریافتند شرکت کنندگان مرد با حداقل دو مورد از این عادات خواب (کار شیفت شب بلندمدت، عدم چرت نیمروزی، یا خواب بیش از ۱۰ ساعت در شب) ۴۳ درصد در معرض ریسک بالای ابتلا به سرطان قرار داشتند و افزایش احتمال مرگ ناشی از سرطان در آنها دو برابر بود.