چهارشنبه 28 شهریور 1397 | به روز شده: 3 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
چهارشنبه 28 مهر 1395 - 12:41:45 | کد مطلب: 349915 چاپ
تحقیق جدید نشان می‌دهد؛

فواید رژیم غذایی مدیترانه‌ای برای قوه بینایی

زندگی > تغذیه - همشهری آنلاین:
طبق نتایج یک تحقیق جدید، رژیم غذایی مدیترانه‌ای ریسک بیماری‌های چشمی مرتبط با افزایش سن را کاهش می‌دهد.

به گزارش خبرنگار مهر، طبق یک مطالعه جدید، افرادی که از رژیم غذایی مدیترانه‌ای پیروی می‌کنند یک سوم کمتر در معرض ابتلا به بیماری چشمی موسوم به « دژنراسیون ماکولا» یا تباهی لکه زرد چشم (AMD ) که منجر به کوری می‌شود، قرار خواهند داشت.

طبق گزارش این محققان، پیروی بیشتر از رژیم غذایی مدیترانه‌ای با ریسک کمتر بیماری AMD که با افزایش سن بروز می‌کند همراه است و تنها ۳۹ درصد افرادی که از این رژیم غذایی پیروی کردند مبتلا به این بیماری چشمی شدند درحالیکه در حدود ۵۰ درصد از افرادی به این بیماری مبتلا شدند که از این رژیم غذایی پیروی نکرده بودند.

محققان دریافتند میوه‌ها مخصوصا نقش مهمی در سلامت چشم دارند و افرادی که حدود ۱۴۰ گرم میوه در روز می‌خورند ۱۵ درصد کمتر مبتلا به بیماری چشمی تباهی لکه زرد می‌شوند.

بعلاوه این گزارش نشان داده است که کافئین و آنتی اکسیدان‌ها برای سلامت چشم نقش محافظتی دارند. بطوری که افرادی که میزان بالای کافئین مصرف می‌کردند (در حدود ۷۸ میلی‌گرم در روز) ۵۴.۴ درصد مبتلا به AMD نشدند و ۴۵.۱ درصد مبتلا به این بیماری بودند.

در این مطالعه، تیم تحقیق ۸۸۳ فرد ۵۵ ساله و بالاتر را در کشور پرتغال بین سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۵ مورد مطالعه قرار دادند. به منظور بررسی میزان پیروی این افراد از رژیم غذایی مدیترانه‌ای، از آنها در مورد میزان خوردن برخی غذاهای مشخص پرسیده شد و براساس پاسخ‌شان به آنها از ۰ تا ۹ امتیاز داده شد بطوریکه نمره ۹ حاکی از بیشترین پیروی از رژیم غذایی مدیترانه‌ای بود.

به گفته محققان، علاوه بر حفاظت از سلامت چشم، این رژیم غذایی با کنترل بهتر قند خون، ریسک پایین تر افسردگی و کاهش میزان التهاب نیز مرتبط است.

 

در همین زمینه: