جمعه 30 شهریور 1397 | به روز شده: 21 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
یکشنبه 28 شهریور 1395 - 08:55:07 | کد مطلب: 346679 چاپ

کانادا تجویز پزشکی هروئین را تصویب می‌کند

دانش > پزشکی - همشهری آنلاین:
پزشکان در کانادا اکنون بر اساس مقررات جدیدی که دولت این کشور به تصویب رسانده است، می‌توانند هروئین را برای بیمارانی که اعتیاد بسیار شدید به این دارو دارند، تجویز کنند.

به نوشته لایوساینس این مقررات که هفته گذشته به اجرا درآمد، به هر پزشکی اجازه می‌دهد که از دپارتمان بهداشت ملی کانادا که به Health Canada مشهور شده است، تقاضای دسترسی به هروئین رده پزشکی برای تجویز به بیماران ویژه کند.

بر اساس مقررات جدید، این تقاضاها بر اساسی مورد به مورد به‌وسیله «برنامه دسترسی ویژه» تحت مدیریت دولت تأیید می‌شوند.

اما این دارو که نام پزشکی آن «دی‌استیل مرفین» است، را می‌توان فقط برای بیماران با اعتیاد شدید به هروئین تجویز کرد که چندین بار برای ترک اعتیاد با روش‌های دیگر تلاش کرده‌اند، اما ناکام آمده‌اند.

این تغییرات در هنگامی صورت می‌گیرد، مرگ‌های ناشی از مصرف بیش‌ازحد مواد شبه‌افیونی در کانادا در حال افزایش است.

شماری از بررسی‌ها نشان داده‌اند که درمان با دی‌استیل مرفین می‌تواند به بیماران معتادی که سایر درمان‌ها بر آن‌ها مؤثر نبوده است، کمک کند.

برای مثال یک بررسی در سال ۲۰۰۹ در کانادا نشان داد که بیماران با اعتیاد شدید به هروئین که دی‌استیل مرفین دریافت می‌کردند، در مقایسه با معتادانی که درمان استاندارد با متادون دریافت می‌کردند، با احتمال بیشتری به درمان اعتیادشان ادامه خواهند داد و با احتمال کمتری به مصرف داروهای غیرقانونی روی می‌آورند.

تجویز دی‌استیل مرفین همچنین در برخی از کشورهایی اروپایی مانند سوئیس، آلمان، هلند و دانمارک برای درمان افراد دچار وابستگی به مواد شبه‌افیونی که سایر درمان‌ها بر آنان مؤثر نبوده است، به کار می‌رود.

بیمارانی که نسخه هروئین دریافت می‌کنند، تحت نظر کارکنان پزشکی آن را به خود تزریق می‌کنند.