چهارشنبه 28 شهریور 1397 | به روز شده: 13 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
یکشنبه 21 شهریور 1395 - 14:53:05 | کد مطلب: 346109 چاپ

مسدود شدن برخی ورودی‌های تالاب هورالعظیم به علت جلوگیری از آلودگی نفتی

شهر > محیط زیست ایران - همشهری آنلاین:
مدیرکل محیط زیست استان خوزستان گفت: سه ماه گذشته تعدادی از ورودی‌های آب به تالاب هورالعظیم به منظور جلوگیری از آلودگی نفتی تالاب مسدود شد.

به گزارش ايرنا، احمد رضا لاهیجان‌زاده روز یکشنبه گفت: حدود سه ماه پیش حجم زیادی از آب به تالاب هورالعظیم رهاسازی شد که به علت بالا آمدن آب احتمال می‌رفت بخشی از تاسیسات نفتی موجود در تالاب به زیر آب رود.

وی ادامه داد: اگر این تاسیسات به زیر آب می‌رفت احتمال ایجاد آلودگی نفتی برای تالاب هورالعظیم وجود داشت بنابر این با نظارت اداره کل محیط زیست استان خوزستان تعداد محدودی از دریچه‌های ورودی آب به تالاب هورالعظیم مسدود شد.

لاهیجان زاده اظهار داشت: با توجه به وسعت حدود 100 هزار هکتاری آبگیری تالاب، بسته شدن این دریچه‌ها حدود چند صد هکتار را تحت تاثیر قرار می‌داد که با این حساب تاثیری بر روی تالاب نداشت.

مدیر کل محیط زیست استان خوزستان گفت: توافق شد بعد از به بهره‌برداری رسیدن تاسیسات نفتی این دریچه‌ها باز شود ضمن این که اکنون نیز بسته بودن آنها تاثیری در تالاب ندارد.

به گفته وی تا چند روز آینده این تاسیسات نفتی با حضور مقامات کشوری افتتاح خواهد شد.

  • رهاسازی 200 متر مکعب آب بر ثانیه بر روی تالاب

لاهیجان زاده گفت: با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته تا یک ماه آینده حدود 170 تا 200 متر مکعب بر ثانیه آب از سد کرخه به سمت تالاب هورالعظیم رهاسازی می‌شود.

وی گفت: با رهاسازی این میزان آب تا عید نوروز بخش عمده‌ای از تالاب هورالعظیم آب‌دار خواهد شد.