شنبه 31 شهریور 1397 | به روز شده: 3 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
چهارشنبه 29 اردیبهشت 1395 - 14:17:37 | کد مطلب: 334276 چاپ
مطالعات نشان می‌دهد؛

ارتباط اختلال خواب با ابتلا به سرطان پوست

زندگی > سلامت - همشهری آنلاین:
خواب کلید عملکرد سیستم ایمنی و سلامت است و یافته‌های یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که خواب برای بیماران مبتلا به سرطان پوست (ملانوما) نقش بسیار حیاتی دارد.

به گزارش  مهر، مطالعات محققان اسپانیایی نشان می‌دهد نمونه‌های شدید و درمان نشده آپنه خواب (اختلال در خواب) که همراه با نفس کشیدن‌های منقطع به هنگام خواب است، با نوع تهاجمی‌تر سرطان پوست مرتبط است.

دکتر میگوئل آنجل از دانشگاه لافی اسپانیا در این باره می‌گوید: «این اولین مطالعه گسترده و جامعی است که به طورخاص به رابطه بین آپنه خواب و یک نوع سرطان مشخص می‌پردازد.»

وی در ادامه عنوان می‌کند: «این مطالعه نشان می‌دهد بیماران حاضر در این مطالعه دارای نشانگرهای پیش بینی ضعیف بیماری ملانوما بودند. همچنین بر اهمیت تشخیص و درمان آپنه خواب تاکید دارد».

به گفته محققان بدخوابی موجب عملکرد بد دستگاه ایمنی می‌شود. با وجودی که این نتایج ابتدایی است نیاز به تحقیقات بیشتری در این زمینه وجود دارد.

این مطالعه شامل ۴۱۲ فرد شرکت کننده با میانگین سنی ۵۵ سال بود. در تمامی این افراد سرطان بدخیم ملانوما تشخیص داده شده بود. اما این شرکت کنندگان از لحاظ نحوه خواب مورد بررسی قرار گرفتند.

محققان معتقدند خواب بهتر می‌تواند به بدن در مبارزه با ملانوما کمک کند.