یکشنبه 1 مهر 1397 | به روز شده: 10 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
یکشنبه 11 بهمن 1394 - 20:11:52 | کد مطلب: 323516 چاپ

چاقی و دیابت مادر | افزایش احتمال ابتلای کودک به اوتیسم

زندگی > سلامت - همشهری آنلاین:
نتایج یک تحقیق جدید نشان می‌دهد: کودکان متولد شده از مادران چاق مبتلا به دیابت، نسبت به کودکان دیگر، بیش از چهار برابر، در معرض ابتلا به اختلال بینایی اوتیسم قرار دارند.

به گزارش مهر، یافته‌های محققان دانشکده سلامت عمومی جان هاپکینز آمریکا نشان می‌دهد چاقی و دیابت نه تنها برای سلامت خود مادر خوب نیست، بلکه بر سلامت کودک هم تاثیر منفی دارد.

شیائوبین وانگ، عضو ارشد تیم تحقیق، در این باره می‌گوید: یافته‌های ما نشان می‌دهد وجود شرایط چاقی و دیابت در مادر بر رشد سلسله اعصاب کودک در بلندمدت تاثیر می‌گذارد.

از دهه ۱۹۶۰ تاکنون نرخ شیوع بیماری اوتیسم افزایش قابل توجهی یافته است. طبق اعلام مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا، در همین بازه زمانی چاقی و دیابت در سطح اپیدمی در بین زنان در سن بارداری افزایش یافته است.

در این مطالعه، محققان داده‌های مربوط به ۱۷۳۴ مادر و فرزند بدنیا آمده در طول سال‌های ۱۹۹۸ و ۲۰۱۴ را مورد تحلیل و بررسی قرار دادند و کودکان را از زمان تولد تا دوران کودکی زیر نظر داشتند.

در بین افراد مورد مطالعه ۱۰۲ کودک مبتلا به اوتیسم تشخیص داده شد. بررسی‌ها نشان داد که این کودکان دارای مادران چاق و مبتلا به دیابت بودند.