یکشنبه 29 مهر 1397 | به روز شده: 2 ساعت و 17 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
سه شنبه 21 مهر 1394 - 16:43:36 | کد مطلب: 310283 چاپ

ستاره هندی کریکت به کمک بهداشت کودکان می‌آید

دانش > پزشکی - همشهری آنلاین:
ساچین تندولکار، ستاره مشهور کریکت هند روز دوشنبه ۱۲ اکتبر (۲۰ مهر) ابتکار عملی را در سری‌لانکا برای بهبود بهداشت در میان کودکان در جنوب آسیا که صدها میلیون نفر در آن به توالت دسترسی ندارند، آغاز کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه این ابرستاره هندی به کودکان محلی در یک هتل تجملی در شهر کلمبو نشان داد که چگونه پیش از خوردن غذا دست‌هایشان را با آب و صابون بشویند تا در معرض خطر دچار شدن به بیماری قرار نگیرند.

او به خبرنگاران گفت: «یک اقدام ساده یعنی شستن دست با آب و صابون می‌تواند کودکان را ایمن و سالم نگه دارد و از آن‌ها در برابر بیماری‌های مرگبار( اسهالی) محافظت کند.»

تندولکار که سفیر حسن نیست صندوق کودکان سازمان ملل (یونیسف) است، در حال تبلیغ کارزار «شستن در مدرسه» است که هدف آن کاهش مرگ‌ومیر ناشی از وضعیت بد بهداشت است که به گفته یونیسف هر روز باعث مرگ 1800 کودک در سراسر جهان می‌شود.

یونیسف می‌گوید، جنوب آسیا پیشرفت‌های عمده‌ای در دو دهه گذشته کرده است، به‌طوری‌که نسبت افرادی که از توالت استفاده می‌کنند از 20 درصد در سال 1995 به 45 درصد در سال جاری رسیده است.

 یونیسف اعلام کرد: «شمار افرادی که در جنوب آسیا از توالت استفاده نمی‌کنند، هنوز بسیار فراوان است، به‌طوری‌که 64 درصد افرادی در جهان که در فضای باز فضولاتشان را دفع می‌کنند، در جنوب آسیا زندگی می‌کنند. درمجموع 610 میلیون نفر در جنوب آسیا توالت ندارند.»

به گفته یونیسف، در سری‌لانکا حدود 14 درصد از خانوارها در این کشور 20 میلیون نفری توالت ندارند.

یک ستاره محلی کریکت، موتیاه مورالیتاران نیز از کارزار «شستن در مدرسه» در سری‌لانکا حمایت می‌کند.

در همین زمینه: