جمعه 27 مهر 1397 | به روز شده: 7 ساعت و 57 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
سه شنبه 12 اسفند 1393 - 04:30:00 | کد مطلب: 288736 چاپ

آبگرم صفوی

اقتصاد > حمل و نقل - همشهری‌آنلاین:
در ۳۵ کیلومتری شهر اصفهان در روستای «ورتون» یکی از قدیمیترین آبگرمهای این استان قرار دارد.

يکي از چيزهايي که در فصل سرد حسابي ميچسبد، غوطه‌خوردن در حوضچه اي از آبِ گرم است.

حالا اگر اين آبِ گرم يک چشمه آبگرم با خواص درماني باشد که چيزي بهتر از آن هم نميشود. در سراسر ايران، حوضچه‌هاي آبگرم فراوان است، غير از مناطق کوهستاني ايران که چشمه‌هاي آبگرم فراوان دارند، در دشتهايي که پاي قله‌هاي بلند و کوتاه پهن شده اند هم ميتوان از اين چشمه‌ها سراغ گرفت.

در 35 کيلومتري شهر اصفهان در روستاي «ورتون» يکي از قديميترين آبگرمهاي اين استان قرار دارد. آبگرمي که از بناي سنگي که روي آبگرم ساخته شده، ميتوان به قدمت استفاده از آنجا پي برد.

بناي تاريخي آبگرم ورتون به ثبت ملي هم رسيده و پس از مرمت سال 1390 و برپايي تجهيزات تفريحي و اقامتي در آن، از مسافران بسياري پذيرايي ميکند. حالا يک منطقه گردشگري در اطراف آبگرم پا گرفته که به شما اين فرصت را ميدهد که بهتر از گرماي آب و طبيعت بکر لذت ببريد.

آبگرم ورتون، يك آبگرم تاريخي است كه از سالها قبل مورد استفاده مردم عادي و حتي خانواده‌هاي سلطنتي و اشراف قرارميگرفته. به همين دليل است كه آبگرم روستاي ورتون، معروف به مراد، در فهرست آثار ملي هم به ثبت رسيده. به تازگي اين مجموعه بازسازي شده و امكاناتي براي استفاده مسافران در اطرافش فراهم شده‌است.

نويسنده:مريم سعيدنژاد /عکس: مهدي تميزي/منبع:همشهري سرزمين من