پنج شنبه 29 شهریور 1397 | به روز شده: 2 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
شنبه 27 دی 1393 - 21:01:13 | کد مطلب: 284460 چاپ

ارتباط گروه خونی با دچار شدن به بیماری‌های قلبی

دانش > پزشکی - همشهری آنلاین:
مطالعات یک محقق ایرانی در موسسه ملی سلامت آمریکا نشان می‌دهد که نوع گروه خونی در سلامت قلب موثر است.

به گزارش ایرنا به نقل از رویترز، تحقیقات نشان می‌دهد که احتمال ابتلا به بیماری‌های قلب در افرادی با گروه‌های خونی A ، B و AB بیشتر است و این افراد نسبت به افرادی با گروه خونی O عمر کمتری دارند.

در این گزارش آمده است که گروه خونی تنها عامل موثر در بیماری‌های قلبی عروقی نیست و فاکتورهای مختلفی از جمله وزن، ورزش، شیوه زندگی و رژیم غذایی در این امر دخیل هستند.

آرش اعتمادی، مدیر این پروژه تحقیقاتی، مطالعات خود را با بررسی حدود 50 هزار داوطلب میانسال و مسن در شمال شرقی ایران انجام داده است.

در تحقیقات این دانشمند، حدود 9 درصد از داوطلبان با گروه خونی غیر O به دلیل بیماری‌های مختلف جان خود را از دست دادند و 15 درصد به دلیل بیماری‌های قلبی تسلیم مرگ شدند.

در ادامه تحقیقات، ارتباط گروه خونی با سرطان معده بررسی شده است. این تحقیقات نشان می‌دهد که احتمال ابتلا به سرطان معده در افرادی با گروه خونی غير O به اندازه 55 درصد بیشتر است.

اعتمادی در ادامه گزارش خود گفته است که احتمال لخته شدن خون و مشکلات انعقادی در افرادی با گروه خونی غیر از O بیشتر است و این موضوع ارتباط مستقیمی با مشکلات قلبی دارد. همچنين ژنی که مسئول گروه خونی است، در همان کروموزومی قرار دارد که برخی از ژن‌های مسئول کنترل کلسترول خون قرار دارند.

وی در نهایت گفته است که گرچه گروه خونی در سلامتی نقش دارد ولی شیوه زندگی مهمترین عامل در بروز انواع بیماری‌ها است.

نتایج این تحقیقات در نشریه BMC Medicine منتشر شده است.