چهارشنبه 28 شهریور 1397 | به روز شده: 26 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
شنبه 24 آبان 1393 - 11:26:22 | کد مطلب: 277840 چاپ

مقاومت فرانسه دربرابر تهدید روسیه

جهان > اروپا - همشهری‌آنلاین:
نخست‌وزیر فرانسه پس از انتشار تهدید یک مسئول روس درخصوص مهلت دو هفته‌ای به به فرانسه برای تحویل نخستین ناو هلیکوپتربر میسترال گفت این کشور تسلیم هیچ فشاری نخواهد شد.

 فرانسه هم از سوي روسيه تحت فشار است و هم از سوي كشور‌هاي غربي.

روسيه ناو سفارشي‌اش را مي‌خواهد و فرانسه را به گرفتن غرامت تهديد مي‌كند و كشورهاي غربي از فرانسه مي‌خواهند اين ناو را به روسيه تحويل ندهد.فرانسه چندین ماه است كه در برابر فشارهای آمريكا و دیگر كشورهاي متحدش برای لغو قرارداد یک میلیارد و 200 میلیون یورویی با روسیه مقاومت کرده‌است.

البته فرانسه در ماه سپتامبر اعلام کرد نخستین ناو میسترال ساخته شده برای روسیه را به نام ولادی وستوک در صورتی به اين كشور تحويل خواهد داد که در اوکراین آتش بس دائم برقرار و بحران از طريق راه‌حل سیاسی برطرف شود.

والس به خبرنگاران گفت: اکنون شرایط برای تحویل دادن ناو میسترال مناسب نیست. فرانسه به قراردادهایش پایبند است ولی فرانسه کشوری است که خواستار صلح در اوکراین است و تصمیم‌های خود را بدون تاثیر پذیرفتن از فشار خارجی اتخاذ می کند.

به گزارش رویترز،با پيچيده‌ترشدن اوضاع در اوکراین، فرانسه بار دیگر به علت این قرارداد مورد انتقاد قرار گرفت و مسکو نیز تلاش کرد از این مسئله برای ایجاد اختلاف بین فرانسه و متحدانش استفاده کند.

رسانه‌های روس به نقل از منبعی که نامش فاش نشده از درخواست غرامت روسيه در صورتی که فرانسه نخستین ناو میسترال را تا پایان نوامبر تحویل ندهد، خبر دادند.

در همین زمینه: