دوشنبه 2 مهر 1397 | به روز شده: 16 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
شنبه 26 مهر 1393 - 10:59:52 | کد مطلب: 275103 چاپ

احتمال توافق با بوکوحرام برای آزادی ۲۰۰ دانش‌آموز دختر

جهان > آفریقا - همشهری‌آنلاین:
دولت نیجریه از توافق با گروه بوکوحرام برای برقراری آتش‌بس و آزادی ۲۰۰ دختر دانش آموز به گروگان گرفته شده ،خبر داد.

مارشال الكس باده، رئيس "نيروهاي دفاعي" نیجریه با تأیید خبر آتش‌بس در ديدار گروهي از مقام‌هاي ارشد نظامي كامرون و نيجريه در ابوجا،گفت :این توافق پس از سه روز مذاکره با شورشیان به دست آمده‌است.

یک منبع امنیتی کشور چاد نيز اظهار داشت مقامات این کشور به عنوان میانجی در این مذاکرات حضور داشته‌اند و برای دستیابی به این توافق تلاش کرده‌اند.

به گزارش گلوب اند ميل،سخنگوی دولت نیجریه نیز گفت :این توافق شامل آزادی اسیران و همچنین رهایی دختران دانش‌آموز و دیگر افراد گروگان شورشیان بوکوحرام خواهد بود.

شبه‌نظامیان بوکوحرام ۵ سال است در بخش‌هايي از نیجریه عملیات تروریستی انجام مي‌دهند. این گروه كه معناي نامش "حرام بودن تحصيل غربي" است،در ماه آوریل در حمله به یک مدرسه دختران دانش‌آموز را ربود و از قصدش براي فروش آنها خبر داد.

اين حركت  واکنش گسترده جهانی در پی داشت و موفق نبودن نيجريه و رئيس‌جمهورش براي آزادي اين دختران گودلاك جاناتان ،رئيس‌جمهور نيجريه را در معرض انتقاد شديد قرار داد.

حالا توافق موردنظر می‌تواند موفقیتی بزرگ برای گودلاک جاناتان باشد و بر نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری سال آینده تأثیر بگذارد.

گفته مي‌شود هنوز منابع وابسته به شورشیان این توافق را تأیید نکرده‌اند.

پيشتر چند دور مذاکره میان دولت و شورشیان انجام شده که موفق نبود. اما یک مقام امنیتی نیجریه به خبرگزاری رویترز گفته به نظر می‌رسد توافق اخیر جدی است و دو طرف به اجرای آن پایبند هستند.

از طرفي یک مقام دولتی نیجریه گفت قرار نیست جزئیات مفاد موافقت‌نامه و امتیازهايي که به  بوکرحرام داده شده، منتشر شود.

در همین زمینه: