سه شنبه 1 آبان 1397 | به روز شده: 2 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
چهارشنبه 8 آبان 1392 - 14:39:04 | کد مطلب: 236997 چاپ

زندگینامه: سید روح‌‌الله حسینی (۱۳۵۷-)

سینما و تلویزیون > سینمای‌ ایران - همشهری آنلاین:
سید روح ‏الله حسینی ۴ اسفند ۱۳۵۷ در شهرستان خمین به دنیا آمد. او تحصیلات متوسطۀ خود را در این شهرستان و در رشتۀ ریاضی و فیزیک به پایان رساند.

او در سال 1376 وارد دانشگاه علامه طباطبایی شد و پس از کسب مدرک کارشناسی مترجمی از این دانشگاه در سال 1380، وارد دانشگاه تهران در رشتۀ زبان و ادبیات فرانسه شد.

او تحصیلات خود را در همین رشته و دانشگاه، با تمرکز بر ادبیات تطبیقی به پایان رساند. در سال 1387 به عنوان هیات علمی دانشگاه تهران، در دانشکدۀ مطالعات جهان، در گروه مطالعات فرانسه جذب شد و هم اکنون مدیریت این گروه را بر عهده دارد.

وی از سال 1384 تا کنون با مجلۀ فرانسوی زبان روو دو تهران نیز همکاری دارد و بیش از 50 مقاله در زمینۀ شعر و ادب و سینمای ایران به چاپ رسانده است.

حوزۀ علاقه و تخصص او هنر و ادبیات فرانسه است. از جمله دروسی که در دانشگاه تهران تدریس می‏‌کند می‌‏توان به موارد زیر اشاره کرد:

- جامعه و فرهنگ اروپا، دانشکدۀ حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران
- جریان‌های ادبی و هنری در فرانسه، دانشکدۀ مطالعات جهان
- تاریخ معاصر فرانسه، دانشکدۀ مطالعات جهان
- روش تحقیق در مطالعات بین‏‌رشته‌‌‏ای، دانشکدۀ مطالعات جهان
- پژوهش، دانشکدۀ ادبیات و زبان‌های خارجی
- سینمای فرانسه، دانشکدۀ مطالعات جهان

وی همچنین در حوزۀ ترجمه، و به ویژه ترجمۀ شعر نیز فعالیت دارد و تاکنون شعرای معاصر فارسی‏‌زبانِ بسیاری را به زبان فرانسوی معرفی کرده است.

سید روح‏‌الله حسینی از سال 1388 تا کنون در هیات مدیرۀ انجمن علمی زبان و ادبیات فرانسه، و نیز در کمیتۀ تخصصی دانشگاه تهران در شبکۀ بین‏‌المللی دانشگاه‌های فرانسوی زبان جهان، عضویت دارد.

وی در آبان ماه سال 1392 به عنوان مدیرکل دفتر مطالعات، توسعه دانش و مهارت‌های سینمایی منصوب شد

همچنين دکتر ایوبی در سي‌ام فروردين 1394  طی حکمی وي را به عنوان مدیر اجرایی و دبیر شورای علمی مدرسه ملی سینمای ایران منصوب کرد.

در همین زمینه: