سه شنبه 3 مهر 1397 | به روز شده: 21 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
شنبه 4 آبان 1392 - 19:57:43 | کد مطلب: 236374 چاپ

اعتیاد در ایران؛ شیشه، تریاک و هروئین در صدر

اجتماع > اجتماعی - همشهری آنلاین:
مدیرکل دفتر پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی گفت: آمارهای خط ملی اعتیاد نشان می‌دهد که شیشه ، تریاک و هروئین سه مواد مخدر مصرفی اول در کشور است و کراک و حشیش نیز در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

 

فرید براتی سده در گفتگو با مهر به آمار خط ملی اعتیاد اشاره کرد و افزود: از ابتدای سال جاری تماس‌های زیادی با خط ملی اعتیاد گرفته شده که شیشه همچنان در صدر تماس‌های این خط است.

وی با اشاره به اینکه حدود 42 درصد تماس‌های خط ملی اعتیاد مربوط به شیشه بوده است، گفت: این آمار نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش یافته است که به نوعی شاید بتوان گفت که نشان دهنده کاهش مصرف آن در کشور باشد.

مدیرکل دفتر پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی تاکید کرد: پس از شیشه؛ تریاک، هروئین ، کراک و حشیش در رتبه‌های بعدی تماس با خط ملی اعتیاد قرار دارد.

به گفته براتی، استانهای تهران و اصفهان بیشترین تماس و استانهای کهکیلویه و بویراحمد و ایلام نیز کمترین تماس‌ها با خط ملی اعتیاد را داشته اند.

وی به مشکلات درمان اعتیاد در کشور اشاره کرد و افزود: نبود سیستم حمایتهای اجتماعی از معتادان مهمترین مشکل درمان اعتیاد در کشور است بطوریکه فرد معتاد پس از ترک از سوی مرکزی حمایت نمی‌شود و در جامعه نیز به سختی پذیرفته می‌شود و این موضوع یکی از دلایل بازگشت فرد به سمت مصرف مجدد مواد مخدر است.

وی به نقش مهم خانه میان راهی اشاره کرد و اظهار داشت: راه اندازی و توسعه خانه‌های میان راهی برای حمایت از معتادان پس از ترک بسیار نقش مهمی دارد که امیدواریم بودجه کافی برای این امر اختصاص پیدا کند.