جمعه 20 تیر 1393 | به روز شده: 20 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
سه شنبه 25 مهر 1391 - 18:44:04 | کد مطلب: 188075 چاپ

چه کارهای حج زائران را باطل می‌کند؟

اندیشه > دین - همشهری آنلاین:
چه اعمالی حج زائران سرزمین وحی را باطل می‌کند؟ تفسیر کتاب قرآن و روایات اهل بیت (ع) از اعمالی که حج مسلمان را باطل می کند، چیست؟

به گزارش خبرنگار اعزامی مهر به مکه مکرمه، جمع مسلمانان چهار گوشه جهان در سرزمین وحی کامل می‌شود تا بار دیگر بزرگترین اجتماع و گردهمایی مومنان در خانه یار شکل بگیرد.

بر این اساس هر یک از زائران و مومنان خود را به مکه مکرمه می‌رسانند تا با انجام اعمالی و پرهیز از اعمال دیگر مناسک با شکوه حج را برگزار کنند.

اما یک سوال مطرح است که آنچه انجامش در مکه مکرمه حرام است، چه چیزهایی را شامل می‌شود؟ در این باره به مواردی چون شکستن امنیت، ورود غیر مسلمان، شکار و کندن درخت، ذبح شکار و تملک پیدا شده اشاره شده است که تفضیل هر یک از آنها را از نگاه کتاب قرآن و احادیث اهل بیت (ع) مورد بررسی قرار داده‌ایم:

شکستن امنیّت

قـرآن: " و آنان (مشرکان) را هر جا یافتید، بکشید و از همان جا که بیرونتان کردند، بیرونشان کنید. و فتنه، شدیدتر از کشتن است و با آنان کنار مسجدالحرام نجنگید تا آن که آنان با شما در آن جا بجنگند. پس اگر آنان با شما جنگیدند، آنان را بکشید. کیفر کافران اینگونه است."

حدیـث: پیامبر خدا صلّی الله علیه و آله ـ در روز فتح مکّه ـ : خداوند روزی که آسمان‌ها و زمین را آفرید، مکّه را حرام ساخت و تا برپایی قیامت نیز حرام است و برای هیچ کس پیش از من حلال نشده و برای احدی پس از من نیز حلال نخواهد شد و برای من جز ساعتی از یک روز، حلال نشده است.

عمرو بن سعید، گروه‌هایی را به مکّه اعزام می‌کرد. ابو شریح به او گفت: ای امیر! اجازه بده سخنی را از قول پیامبر صلّی الله علیه و آله در فردای روز فتح مکّه برایت بازگویم. دو گوشم شنید و با قلبم دریافتم و دو چشمم دید هنگامی که پیامبر آن سخن را گفت. پس از حمد و ثنای خدا فرمود: مکه را خداوند حرام کرده، ولی مردم حرامش ندانستند! برای هیچ کس که به خدا وقیامت ایمان دارد حلال نیست که در آن، خونی بریزد و درختی را قطع کند. پس اگر کسی در پی رخصت بود وبه جنگ پیامبر صلّی الله علیه و آله در مکه استنادکرد، بگویید: خداوند به پیامبرش اجازه داد و به شما اجازه نداده است. همانا خداوند تنها یک ساعت از یک روز را در آن به من اجازه داد. سپس احترام امروزش مثل احترام دیروز بازگشت. (این سخن را) حاضر به غایب برساند!

امام علی علیه السّلام : با شمشیرها به سوی حرم بیرون نروید و هیچ یک از شما در حالی که در برابرش شمشیر است نماز نخواند، چرا که قبله، ایمن است.

ابوبصیر: از امام صادق علیه السّلام درباره کسی پرسیدم که می خواهد به مکه یا مدینه، برود، آیا همراه داشتن سلاح برای او مکروه است؟ فرمود: اشکالی ندارد که سلاح از شهر خود بیرون ببرد، ولی وقتی وارد مکه می شود، آن را آشکار نسازد.

امام صادق علیه السّلام : سزاوار نیست که سلاح وارد حرم کند، مگر آن که آن را در کیسه‌ای بگذارد یا با پیچیدن آن در چیزی، پنهانش کند.

ورود غیر مسلمان

قـرآن: " و ما خانه (خدا) را برای مردم جایگاه تجمّع و ایمن قرار دادیم و از «مقام ابراهیم (ع)»، جایگاه نماز برگزینید. و به ابراهیم (ع) و اسماعیل(ع) فرمان دادیم که خانه مرا برای طواف کنندگان و معتکفان (برای عبادت) و راکعان و ساجدان پاک سازید."

"ای آنان که ایمان آورده اید! یقیناً مشرکان نجس‌اند. پس از این سال، به مسجد الحرام نزدیک نشوند و اگر از تهیدستی بیم داشتید، خداوند اگر بخواهد، از فضل خویش بی نیازتان خواهد کرد. همانا خداوند، دانای حکیم است."

حدیـث

حنان: به امام صادق علیه السّلام گفتم: «چرا به خانه خدا «بیت الله الحرام» گویند؟» فرمود: چون که بر مشرکین حرام است، وارد آن شوند.

امام صادق علیه السّلام : ذمّیان (اهل کتاب در پناه حکومت اسلام) وارد حرم و سرزمین هجرت نشوند و از این دو جا بیرون می شوند.

امام صادق علیه السّلام : درباره این آیه که «خانه ام را برای طواف کنندگان ومعتکفان و رکوع و سجود کنندگان پاک سازید» فرمود: یعنی خانه خدا را از مشرکان دور نگهداریم.

شکار و کندن درخت

پیامبر خدا صلّی الله علیه و آله (روز فتح مکّه) : این شهری است که خداوند روزی که آسمان‌ها و زمین را آفرید، حرمتش بخشید و این شهر، با حرمت خدا تا روز قیامت حرام است، نه خارَش چیده می‌شود، نه شکارش رمانده می‌شود، نه یافته شده‌اش برداشته می‌شود، مگر کسی بخواهد اعلام کند، (تا صاحبش پیدا شود) و گیاهان تازه روییده‌اش چیده نمی‌شود. عبّاس گفت: یا رسول الله، جز گیاهِ «اِذْخِر»، که برای تزیین و برای خانه هایشان است. پیامبر فرمود: جز اِذخر.

پیامبر خدا صلّی الله علیه و آله : گیاه حرم چیده نمی شود، درخت آن و خار آن قطع نمی‌شود و شکارش رمانده نمی شود...، پس هر که را دیدید که گیاه حرام را چیده یا درختش را قطع کرده یا شکارش را رمانده است، برای شما رواست که ناسزایش بگویید یا پشت او را ـ در حدّی که در حرم حلال است ـ به درد آورید.

امام باقر علیه السّلام : خداوند حرام ساخته که گیاه حرمش چیده یا درخت آن قطع شود ـ مگر گیاه اِذخرـ یا پرنده آن صید گردد.

امام صادق علیه السّلام : از درخت مکّه جز درخت خرما و درخت میوه، کنده نمی‌شود. هرچه که در حرم می‌روید، بر همه مردم حرام است (چیدنش) مگر آن چه را خودت رویانده و کاشته‌ای.

ذبح شکار

امام صادق علیه السّلام : شکار را در حرم نباید ذبح کرد، هر چند در بیرون حرم صید شده باشد.

شهاب بن عبد ربّه: به امام صادق علیه السّلام گفتم: با جوجه‌هایی که از غیر مکّه می‌آورند سَحری می‌خورم. آنها را در حرم ذبح می‌کنند و با آن سَحری می خورم. حضرت فرمود: سحریِ تو سحری بدی است. آیا نمی‌دانی آن چه را زنده وارد حرم کنند، ذبح و نگهداشتن آن بر تو حرام است؟

امام صادق علیه السّلام : در مکّه، جز شتر، گاو، گوسفند و مرغ، نباید ذبح شود.

تملّک پیدا شده

امام صادق علیه السّلام : لُقَطه (چیز پیدا شده) دو گونه است: یکی آن چه که در حرم پیدا شده است که باید تا یک سال اعلام کنی، اگر صاحبش را یافتی که هیچ، وگرنه آن را صدقه می دهی. یکی هم لُقطه غیر حرم که تا یک سال اعلام می‌کنی، اگر صاحبش آمد به او می ‌هی، وگرنه می‌توانی برای خودت برداری.

محمّد بن رجاء ارجانی: به امام هادی علیه السّلام نوشتم: در مسجد الحرام بودم، دیناری دیدم. خم شدم که بردارم، دینار دیگری دیدم. سنگریزه‌ها را گشتم، دینار سوّمی یافتم، آن‌ها را برداشتم و اعلام هم کردم، صاحب آن‌ها یافت نشد. نظرتان در این باره چیست؟ حضرت نوشت: آن چه را از قضیّه دینارها نوشتی، فهمیدم. اگر نیازمندی، یک سوّم را صدقه بده و اگر توانگری، همه را صدقه بده.

در همین زمینه:
انتخاب سردبیر

خبر بازداشت «مرد تنهای شب» صحت دارد؟

همشهری آنلاین: "حبیب محبیان با نام مستعار حبیب، چهارشنبه ( ۱۸ تیر) در جاده ماسوله دستگیر شد." این خبری است که دهان به دهان می‌چرخد اما هنوز هیچ مقام دولتی آن را تایید یا تکذیب نکرده است.

رقابت‌های بسکتبال کاپ‌آسیا؛ ایران با برد آغاز کرد

همشهری آنلاین: تیم ملی بسکتبال ایران در نخستین دیدارش از رقابت های کاپ‌آسیا از سد ژاپن گذشت.

ادغام دانشگاه‌های فنی‌وحرفه‌ای و علمی کاربردی اشکال قانونی دارد

همشهری آنلاین: رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با اشاره به دو اشکال قانونی ادغام دو دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای و جامع علمی کاربردی، تأکید کرد: مطالعه ادغام این دانشگاه‌ها با توجه به اشکالات قانونی، به مصلحت نیست.

۲۰ تیر؛ گزارش نماز جمعه تهران

همشهری آنلاین: نماز جمعه ۲۰ تیر در تهران به امامت آیت‌الله جنتی برگزار شد

چرا جانباز باید تحقیر شود؟

همشهری آنلاین: رزمنده و جانباز دفاع‌مقدس گفت: جانبازان در زمان جنگ برای نجات کشور کوشیدند ولی متاسفانه در جامعه به آنان با تحقیر و حتی تمسخر نگاه می‌کنند.

بازار مسکن جهش قیمت را تجربه خواهد کرد؟

همشهری‌آنلاین: قرار است تا انتهای تیر ماه برنامه توسعه پروژه‌های عمرانی و ابلاغ بودجه آنها اعلام شود؛ بدین ترتیب با توجه به این‌که بازار مسکن در بطن خود به سمت افزایش پیش می رود اگر نقدینگی به مردم بازگردد بازار جهش قیمت را تجربه خواهد کرد که پیش بینی می‌شود آغاز این روند تا سه ماه آینده اتفاق بیفتد.

میزان افزایش مقرری ارزی بورسیه‌‌ها؛ تهیه آیین‌نامه جدید انضباطی دانشجویان

همشهری آنلاین: رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اعلام افزایش متوسط ۱۰ درصدی مقرری ارزی دانشجویان بورسیه خارج از کشور، گفت: از این پس بورسیه خارج فقط از طریق آزمون یا برای مربیان دانشگاه‌ها انجام می‌شود و دیگر بورسیه بدون آزمون نخواهیم داشت.

خوراکی‌های ترش ضرر دارند؟

همشهری آنلاین: تمام این افراد در اثر مصرف خوراکی‌های ترش، واکنش‌های یکسانی نشان نمی‌دهند.

میزان افزایش مقرری ارزی بورسیه‌‌ها؛ تهیه آیین‌نامه جدید انضباطی دانشجویان

همشهری آنلاین: رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اعلام افزایش متوسط ۱۰ درصدی مقرری ارزی دانشجویان بورسیه خارج از کشور، گفت: از این پس بورسیه خارج فقط از طریق آزمون یا برای مربیان دانشگاه‌ها انجام می‌شود و دیگر بورسیه بدون آزمون نخواهیم داشت.

سرلشکر فیروزآبادی: برای پیشرفت کشورباید با تمام توان به دولت کمک کنیم

همشهری آنلاین: رییس ستاد کل نیروهای مسلح با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در جمع کارگزاران نظام گفت:ایشان کاملا دولت را تایید کردند و ما موظف هستیم برای پیشرفت کشور با تمام توان به دولت کمک کنیم.

اعلام آمادگی نیروهای مسلح برای کمک به برخورد با هنجارشکنان قانون و شرع

همشهری آنلاین: ستاد کل نیروهای مسلح در بیانیه‌ای با تأکید بر ضرورت ایفای نقش دولت و نهادها و سازمان‌های مسئول در برابر هنجارشکنی‌های اخلاقی و فرهنگی آمادگی خود را برای کمک و نقش‌آفرینی در این زمینه اعلام کرد.

نشست هفتگی شهر کتاب درباره کتاب سرزمین آبی من

همشهری آنلاین: کتاب «سرزمین آبی من» نوشته‌ نصرت‌الله محمودزاده که به همت انتشارات قدیانی به تازگی منتشر شده درباره‌ زندگی شهید مهدی و حمید باکری است و در بیست و هفت بخش روایت شده است.

پیام رییس جمهوری به روسای کشورهای اسلامی برای لغو فوری محاصره غزه

همشهری آنلاین: حجت الاسلام و المسملین دکتر حسن روحانی رییس جمهوری در پی تجاوز گسترده رژیم صهیونیستی به نوار غزه ،در پیامی به روسای کشورهای اسلامی خواستار بکارگیری همه توان جهان اسلام برای لغو فوری و کامل محاصره نوار غزه و کمک به مردم مظلوم فلسطین شد.

نامه ظریف به دبیران کل سازمان ملل، سازمان همکاری‌ اسلامی و اتحادیه عرب

همشهری آنلاین: وزیر امور خارجه کشورمان در پی حملات بی‌رحمانه رژیم صهیونیستی به ساکنان بی‌دفاع غزه با ارسال نامه به دبیران کل سازمان ملل، سازمان همکاری‌ اسلامی و اتحادیه عرب، خواستار اقدام قاطع این مجامع برای توقف این جنایات شد.

مرور رویدادهای پربیننده حوزه فناوری در هفته

همشهری آنلاین: آمار و ارقامی از برترین سرویس دهندگان اینترنتی، کشورهای پردانشمند دنیا، کشورهای برتر فناوری فضایی و کشورهایی که زیاد می خوابند، کشورهایی که ماه را کنار مریخ دیدند، توضیحات وزیر ارتباطات در مجلس درباره تاخیر در اجرای شبکه ملی اطلاعات، تصویر عمل جراحی بزرگترین تومور جهان از جمله رویدادهای پربیننده حوزه فناوری بود.

هراز از ۲۱ تیر به مدت یک هفته بسته می‌شود

همشهری آنلاین: رییس پلیس‌راه فرماندهی انتظامی استان مازندران از انسداد محور هراز از شنبه ۲۱ تیرماه به مدت یک هفته برای انجام عملیات راهسازی خبر داد.

فراخوان ارسال مقاله به همایش ملی آسیب‌های غنا و موسیقی

همشهری آنلاین: پژوهشگران برای ارسال مقاله به همایش ملی آسیب‌های غنا و موسیقی تا ۱۷ مرداد فرصت دارند.