شنبه 28 مهر 1397 | به روز شده: 8 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
دوشنبه 24 بهمن 1390 - 19:39:24 | کد مطلب: 160283 چاپ
جباري:

میزان افزایش سطح تراز دریاچه ارومیه خوب نیست

شهر  > محیط زیست ایران - همشهری آنلاین: دبیر شورای منطقه‌ای حوزه آبخیز دریاچه ارومیه گفت: وضعیت بارندگی در حوزه آبخیز دریاچه ارومیه در سال آبی جاری طبیعی است

حجت جباری در گفت و گو با ایرنا گفت: اگرچه میزان بارندگی سال جاری در مقایسه با زمان مشابه در سال گذشته در حدود 45 تا 50 میلی متر افزایش یافته است اما در مقایسه با متوسط بارندگی درازمدت، میزان بارندگی زیاد نبوده و در حد شرایط نرمال است.

وی اضافه کرد: سطح تراز دریاچه ارومیه امسال نسبت به زمان مشابه در سال 89 در حدود 24 سانتی متر پایین‌تر است که باید منتظر تغییرات وضعیت سطح تراز در فصل بهار 91 نیز باشیم.

وی افزود: به دلیل ذوب برف در ارتفاعات و بارندگی‌های بهاره بیشترین افزایش سطح دریاچه ارومیه در فصل بهار اتفاق می‌افتد.

دبیر شورای منطقه‌ای حوزه آبخیز دریاچه ارومیه همچنین اظهار کرد: میزان افزایش سطح تراز دریاچه در حال حاضر نسبت به حداقل آن در اواسط پاییز سال جاری تنها در حدود هشت سانتی متر افزایش یافته است که وضعیت خوبی به نظر نمی‌رسد.

جباری همچنین با اشاره به کاهش چهار و نیم متری سطح تراز دریاچه ارومیه نسبت به سطح تراز متوسط دراز مدت آن گفت: برای جبران کاهش آب دریاچه پروژه‌های مختلفی تعریف شده‌است که بخشی در حال اجرا و بخشی نیز در مراحل مطالعه و تامین اعتبارات لازم هستند.

در همین زمینه: